[ Vissza ] [ Tovább ] [ Tartalomjegyzék ]  

 

[ Vissza ]
 

Lakodalmi szokások a Nagykunságban.


(Dr. Szentesi Tóth Kálmán után.)

Az újbor megforrása volt a lakodalmi készülés ideje. A lakodalmi csigacsinálás vígan ment, mert "letaposták a végit" cigánymuzsika mellett. Előtte való nap aprójószágokat vágtak, birkákat nyúztak. A vőlegény lóháton ment esküvőre és lovaslegények kísérték.

A menyasszony kikérése nem volt egyszerű. A vőfi, aki egy forintot, tyúkot és kalácsot kapott, a menyasszonytól pedig kendőt, bokrétát, szalagot, ékes rigmusokkal búcsúztatja el a menyasszonyt szüleitől, kint pedig a lovaslegények borral, szilvóriummal kínálgatják az ismerősöket. A menyasszony bokrétáival feldíszítik a lovaslegények kalapját s a szekérbe fogott lovakat felkendőzik és csengősen, muzsikával, nóta mellett indulnak a templomba. Az esküvői szertartás után körülviszik a menyasszonyt a városban s vígan-pajzánul kurjongatnak.

A vőlegényes házig sok akadállyal kell megbirkózniok. Szalmakötelet feszítenek ki az úton, a legények átugrálnak rajta, a lovakkal pedig nekihajtanak s úgy tépetik szét. Sokszor kemény munkát ad, mert drótot is fonnak bele, de ráérnek a mókára. Más tréfák is megesnek. Kiszedik a kerékszeget s a menyasszony és a násznép lepotyog. Az uccagyerekek sokáig kísérik, mert perecet, mogyorót és pénzt dobálnak közéjük. Puskával is lövöldöznek, hamuval telt fazekakat dobnak a kerekek alá, ami olyat szól, mint egy mozsárágyú. A lányok visítoznak hozzá, a zene szól, a bor fogy, a nóta és a móka nő.

A vőlegényes háznál a pitarban fogadják az érkezőket az örömszülők s a vőfi rigmus kíséretében átadja az új asszonyt s a cigány tust húz. Letelepedés után jön a "vőfi-tánc". Elkapja a menyasszonyt egy-két fordulóra s átadja a vőlegénynek és másik leányt kér fel, azt is átadja, míg minden leánynak táncost nem szerez.

1890-ig ebéd nem igen volt, de vacsora aztán annál bőségesebb. Tyúkhúslevessel kezdődött, melybe csigát vetettek, s birgetesttel folytatódott. Volt benne "juhász hurka" is (paprikás kenyérrel töltött zsíros júhbél a bográcslébe főve), amelyből a menyasszonynak is kellett ennie nagy derültség kíséretében.

Vacsora után következett a felkontyolás. A nyoszolyó asszony és néhány rokon nő behívják a menyasszonyt egy kamrába és haját kontyba teszik, főkötőt tesznek rá. Ezalatt a vőlegény magára veszi a jegyruhát, inget, a menyasszony keze munkáját, s úgy megy a vendégek közé. A tükör alá ül az új pár s egy tálból esznek.

Sok helyen divat a menyasszonytánc is. A vőfi kezdi a táncot az új asszonnyal s átadja a vőlegénynek, násznagyoknak és mindenkinek, aki meg akarja forgatni, de minden táncosa pénzt helyez egy kitett tányérba, tetszés szerint, ami a menyasszony móringja.

Menyasszonyi ajándékokat is osztogatnak. A nászasszony selyemkendőt, nászuram selyem nyakravalót, a rokonok apróságot s néha még a cigányok is kapnak kendőt.

A násznagy fontos személy. Ő kéri meg a lányt. Ha kedvező a válasz, viszi a jegyajándékot a lányos házhoz: arany-, ezüst-. vagy papirpénzt, amit a menyasszony jegykendővel, vagy inggel viszonoz és kalaphoz való bokrétát küld, a vőlegény fiútestvérei részére pedig pántlikát. A jegyek kicserélése után két hétre kézfogási vacsora a lányos háznál. Pár nap mulva a jegyespár elmegy a paphoz és bejelenti házassági szándékát, de előbb a násznagy inti kötelességükre a fiatalokat. Esküvőre indulás előtt a násznagy kikéri a lányt, hogy elvihessék. A vőlegény megköszöni a szülőknek, hogy felnevelték a menyasszonyt s ígéretet tesz, hogy hű oltalmazója lesz neki. A templomba leeresztett hajjal megy a menyasszony, ahová az örömszülők nem szoktak elmenni. A vacsora mindig a vőlegényes háznál van.

A vőfi a lakodalom főrendezője. Tréfás, nótás, borszerető ember, előtáncos, mulatságrendező, a terítés és tálalás gondja is az övé. Előzetesen a táncoló helyiség földjét felásatja, megöntözteti, pelyvával beszóratja s ledöngölteti, hogy por ne legyen benne. Ő hivogatja a vendégeket, kocsikat rendel, cigányt fogad, megállapítja a kocsik sorrendjét, ő köszönt be esküvő után a násznép élén s felkontyolás után is ő mond köszöntőt. Mellmagasságú bottal jár, melyre kendő és szalagok vannak kötve, a mellén bokréta. Ő megy a menyasszony ágyáért, bútoraiért, de közben, amit lehet ellop s a vacsora alatt szedi elő meglepetésül, mintha ajándékba adná azokat. Különösen a fehérneműekre kell nagyon vigyázni, mert erős tréfákra ad alkalmat elcsórásuk. Vacsora előtt is mókázik, a fogások felsorolásában találékony, mindenféle vadállatot, cserebogarat felkínáltat s leborítva eleven tyúkot is bevisz, ékes rigmusok kíséretében.

Ilyen szórakoztató mókák pl. a nőtlen ember töprengései, temetés a lakodalom éjszakáján, toborzás, patkolás, mókusok a lakodalomban, obsitos huszár, drótos tót, csík, lovazás, asszonyok privilégiuma, csizmadia- és katonamiatyánk stb.

 

Kenyérsütés.

[ Fel ]

Nemhiába imádkozunk, hogy add meg a mindennapi kenyerünket, valóban az egyszerű ember legfontosabb, néha egyedüli tápláléka a kenyér, ezért nem közömbös, hogyan készül az. Alföldünk s a Nagykunság mindig híres volt jó kenyeréről. Igaz, hogy a világ legjobb búzájából készül, de aki nem tudja a módját, nem képes olyan szép magas, fehér és foszlósbélű kívánatos kenyeret sütni, amit a külföldiek is méltán csodálnak meg nálunk.

Mikor a fiatal eladólány már mindent tud, előveszik: édesanyja, rokonai és megtanítják a kenyérsütés mesterségére.

Legelőször is estére párt (komlóskorpát) kell áztatni a sütéshez, egy köcsögben, s ha fëljött a pár (megrepedezett a felszíne s mikor a beáztatott massza kidagad az edényből), előszedik a sütőteknők, amelybe kellő mennyiségű lisztet tettek, az egyik felébe, annyi szakajtókosárral, ahány kenyeret akarnak sütni és jön a kovászolás, vagyis a párt leszűrik a párszűrő szitán keresztül egy kevés lisztre és kovászt csinálnak neki. Mikor a kovász mëgesëtt (a felpuffadt massza összeesett), be kell dagasztani. A liszttel összegyúrják a kovászt és jól meggyömöszölik s állni hagyják egész éjszaka. Kora hajnalra mëgkel a tészta élesztő nélkül is (ezt csak manapság szoktak kovász mellé tenni) és kiszakítják a tisztát, osztán szakajtó kosárba tëszik, amibe lisztes szakajtóruha van. Amíg a tészta kelt, befűtenek a kemencébe szalmával, sütőlapátra tëszik, fëlvágják nagy késsel a tésztát, hogy szíp cipóssá lëgyën, oszt bevetik. Akkor hasad fël szépen a kenyér.

Ha nincs jól befűtve, előzni kell, vagyis a kemence szájánál lángot kell vetni szalmával. Ha nagyon magoss és savanykás, a kenyér keletlen, ha alacsony, akkor elkelhetëtt. Mikor a kenyérben nagy lyukak vannak: merett jukú. Bevetés előtt a pemetvízbe mártott pemetével (hosszú rúd, a végén csutkahaj) kipemetezik a kemence fenekét, hogy tiszta legyen. Mikor a kenyeret kiszëtték, megmossák s leteszik hülni.

Fűtés közben használt tárgyak: a szivanó lapát és piszkafa, amik, ha tüzetkapnak és lángolnak, a pemetvízbe mártogatják őket. Kell még hozzá szusztura, egy kis karó végén zsíros rongy, amivel bevilágítanak a kemencébe, hogy jobban lássanak bevetni. (Mezőtúr).

 

Szólásmódok, közmondások a Kunságról.

[ Fel ]

Felborult, mint Bodával a csacsi. - Lökött rajta, mint Bakoson az agár. - Megverte a Gonda lanyhája. - Erős, mint az oláh ecet, 16 icce belőle egy főzet. - Idegen kutyának lába közt a farka. - Könnyű a szó, nehéz a só. - Ki minek mestere, annak a huncutja. - Kint hált az idő (hideg van). - Feszit, mint két cső kukorica egy zsákban. - Nagyot hall, mint ősszel a molnár. - Kutya lesz abból, mint az abonyi halottból. - Ha él urának, ha vesz kutyának. - Teng, mint Toldi Miklós lova a szemétdombon. - Vájék egészségedre, mind Bede lovának a rakonca. - Áldja meg az Isten, mint a suhai malmot. - Ismerem a tormát, milyen jó édes gyökér. - Kisámfázta, mint csizmadia a tejes köcsögöt. - Azt kapta, mit Bugi a tapasztásért (semmit). - Kapkod, mint Bernát a ménkűhöz. - Elszökött, mint az abonyi ember a halottól. - Hőbölyög, mint a bolond toklyó. - Szétnéz, mint vak Pali Komlóson. - Isten veled Czirják, már engem visznek - sóhajtotta a részeg kántor, mikor a sötétben elszaladt vele a disznó. - Okos, mint a túri kos, keresztül ússza a Berettyót és hazamegy inni. - Lelket ért benne, mint csizmadiában a bontó fésű. - Megrontotta, mint Pap Lászlót a veres agár. - Uti cifra, házi rossz. - Nem teszi a kútba, csak a kávájára, de onnan belepiszkálja. - Bazsalyog, mint a fazekas tót, mikor felborult. - Eltalálta szarva közt a tőgyét. - Illett neki, mint a tehénnek a gatya. - Nemakarásnak nyögés a vége. - Jár, mint Orbán lelke a pokolba. - Hírét hallja, mint Faraó az ájernak. - Eleiből választotta a nyelvét. - Ez is kétszer ment, mikor a lábat osztották. - Meghalt a gyerek, oda a komaság. - Világgá ment, mint az endridi malac. - Szaladgál, mint a ványai tanács az égzengésben. - Meghúzódik, mint kamara végén a ménkű. - Közzé vág, mint zsidó az egy lónak.

 

Néhány eredeti túri nóta, vers és nyelvjárási szöveg.

[ Fel ]

I.

Túri vásár sátor nélkül,
Mit ér a jány legíny nélkül,
Sej haj, kicsi a babám,
Szeret is az éngëm igazán

Azír attam 120 pengőt,
Vëgyél rajta sejëm kendőt.
Sej haj, kicsi a babám,
Szeret is az engëm igazán.

Sejëm kendőt, cúgos cipőt
Ugy tugyák, hogy van szeretőd,
Sej haj, huncut a babám,
De szeret az éngëm igazán.
II.

Marcsa Esztër híres jánya, a' bíz a!
Fëlőtözött gróf ruhába, fël bíz a!
Ezer forint kéne néki, stafirungot venni,
Nem sikerült néki, nem bíz a!

III.

Ősz az idő, ködös nagyon,
Szántani kéne mán nagyon,
De szërszámom szíjjel vagyon,
Hogy szëggyük össze galambom.

A tézslájim Tőjözsbe van,
A tajigám Csákován van,
Gërëndéje Gödöllön van,
Csikótóm a kovácsnál van.

Ekim vasa Szarvason van,
A patingom Patajon van,
Tiszaszëgën a nyakszëgem,
Szëgedën a járomszëgem.

Örkínyën vannak ökrejim,
Gyarmaton mëg a jármajim.
A bélfájim Bíkisën van,
Az alfájim Algyőrön van.

Ekém vasa van Vasváron,
A csoroszjám Csongorádon,
Címërszëgem van Szëgváron,
Címervasam Tömösváron.

Csak az ësztëkém van itthon,
Az is rozsdás a palláson.
Ësztëkenyél Erdőháton,
Kórmándëszkám Világoson.

Ostornyelem van ződágon,
Ostorcsákóm meg Majláton,
Ostorom meg Monostoron,
Ki lësz az én ostorosom?
I V.   M e n é n i u s   A g r i p p a   m e s é j e   a   n é p   a j k á n :

Ëccër kedveskëdni akartak a testríszëknek, osztánhát attak a fejnek szíp csárdás kalapot, a kéznek kesztyűt, a lábnak sarkantyús, rámás csizmát, rogyós szárút, zámmedlis inget, forhamedlit mëg rangos gúnyát a testre, csak annak a tërhán hasnak nem attak sëmmit , mer hát az lusta kutya, nem dógozik, csak mindig furt ëszik. De nemsoká tartott a jó sor, mer keszte a gyomor követelni ja magájét, osztán odájig ment a dolog, hogy el këlletëtt adni a csárdás kalapot, sarkantyús csizmát, zámmedlis ingët, mëg mindenfélít csak azír, hogy lëgyën a hasnak mit ënni, - mer hát a gyomoron kërësztűl dógozik az embër.

[ Vissza ] [ Fel ]