XVI. Népesség osztályzata.
A jász-kún kerületek lakosai két osztályra különitettek; ugyan is azok s maradékaik, kik az 1745-ik évbeni váltság alkalmával, a váltsági özveg s egyéb akkori áldozatok kiállitásához tényleg járultak, és tehetségeikhez képest magok s maradékaik számára készpénzen földeket szereztek, "redemptus"-oknak - neveztettek; ellenben a többi lakosok "irredemptus"-oknak; ez utóbbiak ismét kétfélék valónak; a) kik a váltsághoz bizonyos földeket felfogtak és az 1000 lovas kiállitásához is járultak, de mivel a reájok kivetett váltsági pénz öszveg lefizetésében késedelmeskedtek: az akkori Nádor rendelete folytán a felfogott földeket, mivel azoknak váltságszerü árát le nem fizették, elvesztették; mellyek aztán másoknak az ár letétele mellett átadattak; - b) kik sem a megváltás alkalmával, sem azután magoknak földet nem szereztek, vagy pedig csak zsellérekül jöttek lakni a kerületekbe, s ezért "zsellér"-eknek (inquillinus) hivattak.
Ez osztályzati különböztetés életkérdés vala a jász-kún lakosokra nézve; mert minden birtok szerzésnél a redemptusnak az irredemptus felett elsőbbsége volt, mint szinte az utóbbinak az inquillinus felett.
Nemesek is laktak a jász-kún kerületekben; az 1785-ki országos összeirás szerint 2133 férfi nemes találtatott, kik azonban a kerületek többi lakosaitól miben sem különbözének; azokkal egyenlőn viseltek minden terhet, személyes pereikben is jász-kún biróság itélkezett; - s ez vala nevezetes különbség a jász-kún kerületek s sz. kir. városok között.
[Tovább]
|