Ezután száz évet meghaladó időn át a jászok majd Róma mellett mint zsoldosok, majd Róma ellen mint más nemzetek szövetségesei, változó szerencsével harczoltak.
A sarmaták egy királyának emlékét fentartja egy Kr. u. 193211-ig uralkodott Sever császár idejében vert pénz, ily görög körirattal: Basileos saüromatu.[1]
Balbin és Gordián császárok által Kr. u. 240-ben Illyriában tett rablásaik közben; 270 körül pedig Aurelián császár által a marcomannok és svévekkel midőn egyesülve Placentiáig hatoltak, megverettek.[2]
Majd a goth nemzet Dácia és Sarmatia területén tekintélyes birodalmat alapítván, a jászok a gothokkal gyakorta szövetkeztek, s ezekbe bízva betörtek Pannoniába Kr. u. 280-ban, azonban Carus császár őket megtámadván, közülök 16 ezer elesett, 20 ezer pedig elfogatott.[3]
Később Diocletián császár idejében Galerius Maximianus a sarmaták és scythák ellen hadat folytatván, jelen volt ebben a később nagy nevet nyert ifj. Constantin, mint vitézségéről már akkor hirhedett fiatal hős, ki is ez alkalommal egy erős testalkatú sarmatával párbajba keveredvén, tüzes csata után legyőzte, de a helyett hogy megölte volna, hajánál fogva Maximian lábaihoz húzta; később a sarmaták, szinte mint a gothok szövetségesei verettek meg Constantin római fővezér által, melynek emlékére verettek ily feliratú ezüst pénzek: Victoria Sarmat.[4]
Nagy Constantin császár legyőzve vetélytársait, az időközben egész Dáciában a Sarmatiában tekintélyes birodalmat alapított gothok ellen viselt hosszú háborút, kik a jászok és más szomszéd népekkel szövetkezve, többszörös 312hadjáratokat szerveztek, igy a jászok Pannoniába beütvén, nagy prédálást visznek véghez, azonban Kampona (mai Promontor) város ostrománál a császári hadak meglepvén, őket visszaűzték.
Másik évben ismét az aldunai részeket pusztították, hol Constantin őket nagy haderővel megtámadván, temérdek veszteséggel visszaverte; de a rómaiak vesztesége is nagy volt, úgy hogy a fáradalmas hadjárat emlékeül Rómában a népnek hat napi közmulatság ludi sarmatici rendeztetett[5].
Ezután Kr. u. 325-ben Nagy Constantin a vallási szakadás kiegyenlítésében fáradozva, birodalma védelmével nem sokat gondolt, mit Róma ellenei észrevevén, a gothok, jászok és szövetségesei nagy haddal rontottak a római birodalomra.
Constantin császárt meglepte e nagy hadi mozgalom híre, a nicaeai szent atyák áldásait kikérve, hadait összeszedni indult. Másfelől a jászok is igen nagy tevékenységet fejtettek ki a hadi készületekben, nemcsak maguk keltek mindnyájan fegyverre, hanem mi az előtt náluk hallatlan volt, szolgáikat is felfegyverzették. De a császár Pannoniában győzött, a harczban Rauzimod goth király s fővezér is elesett; azonban a császár e diadala sikerét nem használhatta; Rómában kitört pártütés lecsendesítése végett hazatért, hanem fiát Constantint bízta meg a hadviselet folytatásával, ki is a gothokat a Dunán átkergetvén, őket a jászok földén megverte, s velök békét kötött, mely szerint ők a jászok földjét elhagyni, s régi Dácia tiszántúli részével megelégedni köteleztettek.[6]
Nagy Constantinnak a jászokon nyert győzelmei emlékéül ily feliratú rézpénz veretett: Sarmatia devicta.
A jászok fékezésére a római udvar cselszövényt is használt; úgy látszik ennek eredménye volt az, hogy a felfegyverzett szolgák a szerencsétlen hadjárat után, a szolgálatot megtagadva, fegyverüket uraik ellen fordították; 313s nagyobb számmal levén, a szabad jászok velök nem mérkőzhettek, s hogy saját ősi birodalmukban szolgáiknak felettök való uralmát kikerüljék, a góthok által a mai Bánátból kiűzött nehány ezer vandalokkal együtt, N. Constantin birodalmába Romániába költöztek át, ki e családostul 300 ezerre menő sarmatákat részint felső Pannoniába, Thráciába, Scythiába, Macedoniába s Italiába letelepítette, részint hadseregébe felvette Kr. u. 334-ben.[7] Ugy látszik azonban, hogy ez állapotuk nem soká tartott, hanem fegyveres szolgáikat a Dunatiszaközének alsó részére szorítva, a felső rész a szabad jászok nagy többségének független birtokában maradt; s hatalmok, harczi erejök törhetlen épségben állott, mert bár az ellenök folyt hadjáratokat az egykorú római történetirók a jász nemzet teljes tönkretételével mondják bevégzetteknek, de ugyan e jászok nehány év mulva, mint a birodalom legveszélyesebb ellenei tűnnek fel, úgy, hogy e maroknyi, de vitéz nemzetet a világhódító Róma összes legiói nagy tömegével sem birta soha leigázni, s szabad nemzet maradtak mind végiglen.
Kr. u. 356-ban Constantinus császár ismét a római tartományokban pusztító jászok ellen készül, majd 358-ban midőn a Szerémben téli szállást tartó császár meghallotta, hogy a szabad jászok és kattok mindkét Pannoniát s Moesiát rabolják, tavasz nyiltával a Dunát áthidaltatta, s nagy sereggel hirtelen az úgynevezett 2-dik Pannoniával átellenben a jászok földén termett, melyet széltire pusztított; ily nagy erővel a jászok szembeszállani nem mervén, a kik a római fegyver alatt el nem hullottak, a mai Vácz és Mátra hegyes vidékeire menekültek.
Azonban Constantinus hadserege a Valeria Pannoniával, a mai Tolna és Vácz közti Dunával, átellenben fekvő jász földön is égetve, rabolva, folytatta pusztításait, mit a jászok tovább nem tűrhetve, békekérés örve alatt három dandárra felosztott seregükkel, s a kattok segélyével a római hadat bekeríteni akarták, de a csel nem sikerült, a jászok megverettek s szétszórattak.
314Ezután a jászok békére kérték fel a császárt, melyet egy római iró körülményesen így ad elő:
A békepontok meghatározása végett a követeknek határnap rendeltetvén, Zizaj termetes ifjú fejedelem, a jászok szokása szerint, felszerelt hadkisérettel jelent meg, s a császár elibe bocsáttatván, fegyvereiket elhajítva, egész mejjével a földet érintette, s féltében szavát vesztve, zokogása miatt beszédhez nem juthatott, majd magához térte után térden kért bocsánatot, míg kisérete az alázkodásban fejedelmét is meghaladta.
Rumo, Zinafer és Fragiled alvezérek számos főemberekkel valának jelen a jászok közűl, kik mindnyájan nagy örömre gerjedvén a császári kegyelem fölött, a rájok mért kötelezettségek hű teljesítésével igérték elkövetett hibáikat feledtetni, magukat, nejeiket, gyermekeiket, egész országukat hódolattal bocsátván a császár hatalma alá, minden hadifoglyot visszaadtak, s kezeseiket előállították.
E kegyelmi tényen okulva Arahár és Uzafer két hatalmas törzsfőnök szinte megjelent, kiknek egyike a hegyháti jászok s némely katt seregek parancsnoka, másik egy jász csapat vezére volt. Tartván a császár attól, hogy ezek számos kiséretökkel hirtelen rohamot merészelendnek, elkülönítve őket, távozást parancsolt nekik, míg ügyeik felett tanácskozik.
Előbb Arahár és a kattok ügye vétetett fel, kik halál félelme közt várták az itéletet; de megadván a kezeseket, kegyelmet nyertek.
Majd Uzafer bocsáttatott elő, a midőn Arahar nyakasan kezdte követelni, hogy ez az ő parancsa alatt állván, a neki adott kegyelem erre is terjesztessék ki; de a császár a jászokat minden idegen befolyás alól kivonni s saját hatalma alá keríteni szándékozván, Uzafernek külön adta meg a kegyelmet, mit a többi jászok látva, mindnyájan kegyelemért folyamodtak, s a császár hozzájok nyájas szónoklatot intézvén, kegyelmét még azzal is tetézte, hogy Zizajt mindnyájok fejedelméül kinevezte.
Ezután a császár a Dunán átkelve, a kattok ellen indult, kik szinte meghódoltak, kezeseket adtak, s eskü alatt hűséget fogadtak.
315Ez előadásra lehetlen elhallgatni, hogy bármily hitelesnek látszassék a szemtanú történetiró előadása, de a jászok alázatosnak feltűntetett jellemét illetőleg nem kell feledni, hogy a történetiró ellenség volt[8].
A szabad jászokkal egy időben a szolga jászok (sarmatae limigantes) is kitörtek, s a római földre átrontva, azt pusztították; a szabad jászokkal bevégzett hadjárat után tehát a császár Kr. u. 358-ban a szolga jászok Amicén nevű felekezete ellen, mely a Tiszának a Dunába ömlésénél, már maga a természet által is igen erősen védett helyen volt letelepedve, vezette seregét. Erre a jászok megrémülve, megajánlották, hogyha békén hagyatnak, nemcsak híven fizetik az adót, hanem a császár táborába segédhadakat is küldenek; különben utolsó csepp vérig oltalmazzák uraiktól nem rég szerzett hazájokat.
Erre a császár értekezletre szólította fel őket, azok büszkén a Dunán átkeltek, s a császári hadakhoz daczosan, a császár parancsát fel sem vevőleg közeledtek. Ekkor Constantius több dandárra felosztott seregével bekerítteti a jászokat, maga pedig kis csapattal és testőreivel egy emelt földsánczon megállapodván, szeliden inti őket, hogy ne nyugtalankodjanak; de a jászok paizsaikat előbb s mindig előbbre hajítva, tettették, mintha ezt játékból tennék, holott a czélba vett megrohanás végett akartak a császári sereg közelébe jutni; míg tehát egy részről könyörgést színlettek, más részen a harczot megkezdték. A császári sereg a csatát tüzes rohammal viszonozta; a jászok pedig egész erejöket az emeltebb helyen álló császár ellen fordították, de a katonaság őket szétverte; fél óra alatt a csatának vége lett, temérdek jász esett el, a szétfutamlottakat a győztes sereg üldözte, sőt sajkákra kelve, még a mocsárok közti rejtekhelyeket is felkutatták, s az azokba menekülteket, legerősebb gerendákból összealkotott lakhelyeik s gunyhóikat széthányva, ezek omladéki közt felkonczolták; többen a folyamba ugrottak, hogy ezt átúszva meneküljenek, azonban nehányan belefultak, mások utánok hajított dárdával átszúrva vesztek el[9].
316A szolgajászok másik hatalmasabb felekezete a piceniek ellen maga egyedül a császári sereg támadást intézni nem merészelt, hanem a császár rendeletéből a római hadak a Duna felől, a szabadjászok a felsőbb vidékről, a mai Bánátban lakott Tajfal nevű nép pedig a Tisza felől intézett ellenök rohanást, s igy három tűz közé szoríttattak. A piceniek először haboztak, hogy harczoljanak-e vagy megadják magokat? végre győzött az öregebbek tanácsa, a nagy erő előtt meghajoltak, s a császártól nyert biztosításra, elhagyva rejtekhelyeiket, legnagyobb részük családaik s vagyonukkal együtt a császári táborban megjelent; itt a kényszerűség hatása alatt önként ajánlkoztak, hogy csak békén maradhassanak, ősi fészkükből, ha kivántatik, kimozdúlnak; a császár tehát őket alkalmas távol vidékre költöztette; a szabad jászoknak pedig egész Dunatiszaközét visszaadván, az általok már elébb megválasztott nemzeti fejedelmet felavattatta, maga pedig Sirmiumba diadali pompával bevonult.[10]
De a sorsnak a jászok ellen intézett minden csapásai: meghasonlás, kivándorlás, kiirtásukra czélzó öldöklés, a nép szinének a császári hadseregben külföldre eltávolítása, csak fogyasztották a nemzet tagjai számát; de kitartó vitézségét, életerejét meg nem törték; mert már 359-ben Szerémben téli szálláson levő Constantius császárt azon kellemetlen hír lepte meg, hogy a szolgajászok múlt évben részökre kijelelt új hazájokból felkerekedvén, a szomszéd tartományokban szerte száguldoznak. A császár összevonva haderejét, még tavasz nyilta előtt Valeria Pannoniában táborba szállott, a Dunaparton sátorozó seregei által zárvonalt képeztetvén, a szolgajászok mozdulataira vigyáztatott; azután két alvezért tolmácsokkal hozzájok átküldvén, kérdeztette, hogy miután saját kérelmökre békét s lakhelyet nyertek, miért kóborolnak s háborgatják ismét a határszéleket? A jászok a császári tisztviselőktől szenvedett méltatlanságokról panaszkodtak, s kérték, hogy a Dunán átbocsáttatván, a császárt sérelmeikről személyesen értesíthessék; készek levén a birodalom bármely távol vidékén mint békeszerető adózók megtelepedni. A császár ez ajánlatot örömmel fogadta, s Acimincum[11] 317mellett őket maga elibe bocsátotta; de Innocent tábori mérnök tanácsából azon óvatossággal élt, hogy egy felől sánczot vonatott, más felől a Dunán több hajót hadi néppel megrakván, őrséget állított, középen pedig maga számára magas földhányáson állványt készíttetett, hogy a netalán háborgó jászok igy bekerítve elnyomathassanak.
Ezt a jászok mind jól látták, de szándékuktól még sem állottak el; hanem kérelmezést szinlelve, megjelentek; tervök azonban csakhamar kivilágosodott, mert alig látták meg a császárt, midőn ez hozzájok nyájas szavakat intézett, közűlök egy, vak dühét tovább fékezni nem birván, lerántott bocskorát a császárra hajította, s szokásos csatakiáltással, a hirtelen kilobogtatott nemzeti zászló alatt, a rendetlen sokaság (ululans ferum) farkast ujjongatva a császárt megrohanta; ki midőn az emelvényről azt látta, hogy a rohanó tömeg nyilzápora mindent elborít, külső hadai közé vonúlt, s álruhában serény paripán gyors futással menekűlt; e közben nehány császári testőr s azok parancsnoka Cella elesett; a császári trón arany párnáival elraboltatott, de a római hadsereg, melyet a roham félig öltözötten talált, csakhamar az elszántan küzdő jászokra csapott, s kevés idő alatt a szolgajászok halomba konczolva hevertek a csatamezőn.
Azonban az e közben kiütött persa háború meggátolta a császárt azon feltett czélja valósításában, hogy e szolgajászokat végkép kiirtsa, hanem e kegyetlen öldöklés után birodalma határait a jászok ellen biztosítván, Szerémbe, innét Constantinápolyba tért, hogy az Amida ostrománáli veszteség helyrehozásáról intézkedjék.
De ennyi véres küzdelem mellett is biztosító eszközökről kelle Rómának gondoskodni a jászok ellen, mert a szolgajászok volt uraikkal kibékülvén, a Dunatiszaközre ismét visszaköltöztek; Constantius császár pedig a persa háború alatt 361-ben meghalt.[12]
[1] Cellar. Geogr. ant. T. I. p. 406.
[2] Jul. Capitolinus: Gordian et Balbin. Flavius Vopiscus: D. Aurelian. Horn. Arca Noë 171. l.
[3] Fl. Vopisc. Carus et Probus.
[4] Am. Marcell. p. 545.
[5] Katona József Kecskemét v. tört. 51. l. Schönvisner Antiquit. Sabar. L. IV. c. 6.
[6] Eusebius Pamph. vita Const. m. L. IV. c. 6. P. Orosii hist. L. VII. c. 28.
[7] Amm. Marcell. L. XVII. c. 12. Euseb. Vita Const. M. Hyeronimus in chron. ad a 334. Horváth I. Szlavinokról 489. l.
[8] Ammian. Marcell. L. XVII. c. XII.
[9] Ammian. Marcell. L. XVII. c. 13.
[10] U. a. u. o.
[11] A mai péterváradi őrvidéken levő Keresdin. Rosty Pannonia térképe.
[12] Ammian. Marcell. L. XIX. c. XI.